درمان زگيل تناسلی با ليزر

زگيل تناسلی

زگيل تناسلی

درمان زگيل تناسلی با ليزر

  زگيل تناسلی و یا به عبارتی کوندیلوما آکومیناتا که همتای انگلیسی ; genital-warts نام دارد همواره همراه عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می آید ( ویروس HPV از ویروس‌های DNAدار ) . ضایعات جلدی پاپول مانند دستگاه تناسلی که خوش‌ خیم هستند به رنگ صورتی مایل به گوشتی می باشند ، بیماری زگیل تناسلی تقریباً شایع و بسیار واگیردار می باشد که معمولاً از طریق جنسی به یکدیگر منتقل می‌شود 

  پیشگیری از زگیل تناسلی


  بطور قطع مهم ترین راه پیشگیری از ابتلا به بیماری زگیل تناسلی ، خودداری از ارتباط جنسی خارج از بنیان خانواده می باشد زیرا حتی اگر استفاده از کاندوم نیز رعایت شود بازهم خطر ابتلا وجود دارد. توصیه ی سازمان های بهداشتی واکسیناسیون به افرادی که در سنین نزدیک به بلوغ و فعالیت های جنسی می باشند استفاده از واکسن می باشد هر چند که واکسن آن در همه جا یافت نمی شود و به سادگی در دسترسی عموم نیست، اما بکارگیری آن در ۹۰% موارد از شروع بیماری زگیل تناسلی جلوگیری می کند و باعث ایمنی نسبت به سایر گونه های ویروسی می شود.

  علیرغم وجود روش های درمانی متعدد برای از بین بردن زگیل تناسلی ، هیچ یک باعث ریشه کنی ویروس نمی شوند . چون کد ژنتیکی ویروس در کد ژنتیکی سلول های پوستی ادغام شده و دائما تکثیر می شوند که این امر می تواند منجر به عود ضایعات شود ولی این به آن معنا نیست که امکان ریشه کنی زگیل تناسلی وجود ندارد . اگر سیستم ایمنی بیمار بتواند بر ویروس غلبه کند، آن را ریشه کن خواهد کرد.

  معمولاً درمان به صورت از بین بردن زگیل های به وجود آمده است که باید هر چه سریعتر انجام شود تا مانع گسترش بیماری و ازدیاد زگیل ها که به سرعت رخ می دهد شود . هرچند که به کار گیری واکسن در این مرحله چندان کار ساز نبوده و توصیه نمی شود و فقط می تواند مانع از ابتلا به سایر گونه های ویروسی شود. زگیل های تناسلی را می توان با روش های متعددی مانند فریز و لیزر نمودن از بین برد که در این میان اثر لیزر نسبت به سایر روش ها سریعتر و مطمئن تر است .  در یک مطالعه که به صورت تصادفی بین اثر فریز کردن ( کرایوتراپی ) و لیزرها انجام شده ، نتایج جالب توجهی به دست آمده است که شامل بررسی از نظر اثر اولیه ، تعداد دفعات درمان و میزان عود و عوارض بعد از درمان بوده است .

 علائم زگیل یا تبخال تناسلی


  در برخی موارد ، زگیل تناسلی که بافت مرطوب ناحیه تناسلی را آلوده می‌سازد ، آنقدر کوچک است که به سختی قابل مشاهده می‌باشد . بسته به مورد ، ممکن است شما هفته‌ها ، ماه‌ها یا سال‌ها پس از عفونت ، زگیل را مشاهده کنید . تبخال تناسلی می‌تواند کوچک ، مسطح ، به رنگ گوشت یا خاکستری رنگ و متورم باشد ، یا زمانی که چندین زگیل با هم پیوند بخورد ، به شکل یک گل کلم باشد که  به‌ تدریج به یک خوشه بزرگ تبدیل می‌شود . اگر مبتلا به زگیل تناسلی هستید، ممکن است دچار خارش یا احساس ناراحتی در ناحیه تناسلی ، افزایش رطوبت در نزدیکی زگیل، افزایش ترشحات مهبلی و یا خونریزی در حین مقاربت باشید .

 درمان زگیل تناسلی با جراحی لیزر


  جراحی زگیل تناسلی با لیزر ممکن است در مطب پزشک یا کلینیک ، بیمارستان و یا یک مرکز جراحی به صورت سرپایی انجام شود. بی‌‌حسی موضعی یا عمومی ممکن است بسته به تعداد زگیل، یا وسعت منطقه تحت درمان انجام گیرد . برای زنان، درمان تغییرات سلولی غیر طبیعی دهانه رحم ناشی از ویروس HPV، با درمان زگیل تناسلی ناشی از این ویروس، متفاوت خواهد بود. پزشک شما ممکن است انجام برخی از انواع جراحی، مانند عمل جراحی لیزر را توصیه کند.

  لیزردرمانی برای زگیل تناسلی ، شامل استفاده از نور لیزر برای برداشتن زگیل یا تبخال تناسلی است. در این روش، پزشک متخصص با تمرکز پرتو لیزر بر روی زگیل ، رگ‌های خونی که آن را تغذیه می‌کنند، از بین می‌برد. مدت زمان مورد نیاز برای این عمل، به اندازه زگیل و به مکانی که در آن واقع شده است، بستگی دارد. برای زگیل ساده ، شما ممکن است فقط به یک یا دو جلسه درمان به مدت یک ساعت و نیم (یا کمتر) نیاز دارید. در اغلب موارد، انجام درمان دردناک نیست، اما ممکن است کمی خارش و یا سوزش را در حین متمرکز شدن انرژی لیزر بر روی پوست خود ، احساس کنید .

تماس با ما
آدرس مطب