رفع خشکی واژن

خشکی واژن

خشکی واژن,رفع خشکی واژن

رفع خشکی واژن

   شما به‌ عنوان یک خانم حتما در مورد خشکی واژن شنیده‌اید و شاید تصور می‌كنید این مشکل فقط مخصوص خانم‌های یائسه است اما در واقع اینطور نیست و خیلی‌ از خانم‌های جوان هم به آن مبتلا می‌شوند . برای اینکه از این مشکل زنانه که مشکلاتی را در روابط جنسی ایجاد می‌کند بیشتر بدانیم …

  خشکی واژن از دو عامل فیزیکی و روحی نشئت می گیرد و هر کدام از آنها بر میزان شدت گرفتن خشکی واژن تاثیر جداگانه و به سزایی دارند . خشکی واژن که بر اثر آتروفی واژن ایجاد می‌شود ، وضعیت ناراحت کننده و دردناکی است که بسیاری از زنان از آن رنج می‌برند اما صحبتی درباره آن نمی‌کنند. روش‌های درمانی مختلفی برای این عارضه وجود دارند، اما متاسفانه برای بسیاری از افراد موثر نیستند. برای این دسته از افراد، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به تازگی روش نوینی به نام لیزر آفرودیت را در درمان موثر این مشکل ، تایید و معرفی کرده است که نتایج رضایت بخشی دارد . در مقاله‌ای که پیش رو دارید در مورد کاربرد و مزایای این روش توضیحاتی داده می‌شود .

   شایع‌ ترین علت « واژینیت آتروفیک » کاهش طبیعی استروژن به دلیل یائسگی است . پس از برداشتن تخمدان‌ ها از طریق جراحی ، بعد از زایمان یا در دوران شیردهی نیز احتمال بروز خشکی واژن در اثر کاهش سطوح استروژن وجود دارد . داروهای ضد استروژن می‌توانند خطر بروز واژینیت آتروفیک را افزایش دهند . احتمال ابتلا به این مشکل در زنان سیگاری ، زنانی که از نظر جنسی فعال نیستند یا زایمان واژینال نداشته‌اند ، بیشتر است .

   هر چند هیچ بانویی از خشکی واژن در امان نیست ، اما این مشکل پس از یائسگی شیوع بسیار بالاتری دارد و بیش از نیمی از بانوان پس از یائسگی و در دهه پنجم زندگی خود دچار این مشکل می‌شوند . در این متن تلاش می‌کنیم تا شما را با مشکل خشکی واژن ، علائم ، دلایل و درمان آن آشنا کنیم تا هنگام بروز مشکل با اعتماد به نفس به پزشک مراجعه کنید . با مطالعه این متن در می‌یابید که شما در تحمل این ناراحتی تنها نیستید و با توجه به شیوع بالای آن ترغیب می‌شوید تا نخستین گام‌ها را بدون شرمساری برای بهبود زندگی جنسی و ارتقاء کیفیت زندگی خود بردارید .

  خشکی واژن ، ناراحتی خاموش


خشکی واژن علی‌ رغم شیوع بالای آن هنوز مشکلی خاموش است که بسیاری از بیماران از ابراز آن به همسر ، دوستان و حتی پزشک معالج خود احساس شرمساری می‌کنند . فقط یک چهارم بانوان مبتلا به این ناراحتی در صدد درمان برمی‌آیند .

به خاطر داشته باشید که بانوان یک سوم زندگی خود را در مرحله پس از یائسگی می‌گذرانند و باید کیفیت زندگی خود را به همان طراوت و شادابی دوران پیش از یائسگی حفظ کنند . خشکی واژن نباید همراه جدایی‌ناپذیر سفر از میانسالی به سالمندی بشود و باید چاره‌ای برای درمان آن اندیشیده شود.

اگر فکر می‌کنید دچار خشکی واژن هستید، موارد زیر را بررسی کنید :

  • آیا هنگام نزدیکی از درد، تحریک، سوزش یا خشکی واژن رنج می‌برید؟
  • آیا هنگام نزدیکی خونریزی یا لکه‌بینی دارید؟
  • آیا انجام تست پاپ اسمیر دشوارتر یا ناراحت کننده‌تر از پیش شده است؟
  • آیا ظاهر واژن تغییر کرده است؟

  علت‌ها و دلایل خشکی واژن


در حالت عادی دیواره‌های واژن به کمک لایه‌ی نازکی از مایعی شفاف همیشه مرطوب هستند . یکی از تاثیرات ترشح هورمون استروژن در بدن زنان این است که این لایه‌ی مرطوب در واژن همیشه وجود دارد و کاملا سالم است . با شروع دوران یائسگی میزان ترشح استروژن کم می‌شود که این موضوع باعث می‌شود رطوبت موجود در واژن کاهش یابد و همچنین دیواره‌ی واژن نازک‌تر شود و حالت ارتجاعی خود را از دست بدهد که به این حالت آتروفی واژن گفته می‌شود.

البته یائسگی یکی از دلایل شایع کاهش ترشح استروژن است اما این مشکل می‌تواند بر اثر عوامل دیگری نیز بروز کند که عبارتند از :

   زایمان و شیردهی

   انجام شیمی‌درمانی و پرتو درمانی برای درمان سرطان

   برداشتن تخمدان‌ ها طی جراحی

   استفاده از داروهای ضد استروژن برای درمان فیبروم رحم یا انومتریوز

سایر دلایل خشکی واژن عبارتند از :

    سندرم شوگرن ( یک اختلال خود ایمنی که بر غدد مربوط به غشای مخاطی تاثیر می‌گذارد )

    آلرژی و داروهای ضد سرماخوردگی و برخی داروهای ضد افسردگی

    شست و شو دادن داخل واژن

    تحریک نشدن کافی قبل از مقاربت جنسی

 

تماس با ما
آدرس مطب